תיקון לחוק לרון לשנת 2017 שלמה קוגן

התיקונים שיעודדו את בעלי המוגבלויות להשתלב בשוק העבודה

בהתאם לחוק ההסדרים לשנים 2017 -2018 הוכנסו שינויים אשר מיטיבים עם נכים מקבלי קצבת הנכות הכללית מהביטוח הלאומי.

אחד התיקונים המשמעותיים בתיקון זה מעודד אנשים עם מוגבלויות להשתלב בשוק העבודה באמצעות הגדלת סכום ההכנסה מעבודה שניתן להרוויח ולהמשיך לקבל קצבת נכות  מלאה.

בעקבות התיקון התחלת הקיזוז מהקצבה תהיה משכר בסכום 2,745 ש"ח במקום 2,031 ש"ח .

כמו כן הורחב מעגל הזכאים לקצבה , והקצבה הנוספת תשולם לנכים עם דרגת נכות רפואית של 40% ומעלה (במקום 50% ומעלה). כמו כן יוגדלו הקצבאות  הנוספות לשאר הזכאים. התוספת לקצבה החודשית הנוספת תגדל מ- 44 ₪ ועד 150 ₪  לפי גובה הנכות הרפואית.

ביטול המונח "קצבת עידוד"-   נכה אשר הכנסותיו יעלו על 60% מהשכר הממוצע במשק  5,804 ש"ח (החל ב- 01.01.17) ימשיך לקבל קצבת נכות, ויוכל להגדיל את הכנסותיו מבלי  צורך ב – 12 חודשי זכאות לקצבה, כפי שהיה נדרש עד כה.

שלמה קוגן עובדים עם מוגבלויות

ביטול שלילת קצבת נכות עקב תשלום דמי מחלה

שינוי נוסף החל מ 1.1.2017  לפי נכה המקבל דמי מחלה ממקום העבודה , יוכל לקבל קצבת נכות בתנאי שהוא עומד במבחן ההכנסות.

ביטול הבדיקה מחדש של כושר ההשתכרות לנכה שהשתלב בעבודה 

נכה אשר הפסיק לקבל קצבת נכות בעקבות עלייה בהכנסותיו ויש לו דרגת אי כושר תקפה, יוכל לחזור ולהמשיך ולקבל קצבה ללא בדיקה מחדש.

עם זאת חשוב לציין כי ישנם כאלו אשר מותחים ביקורת על תיקון חוק לרון הבולט שבהם הוא אורן הלמן , ראו מאמר שלו לדוגמא בעיתון כלכליסט מיום 16.4.17 . עיקר הביקורת נסוב סביב העובדה שנכה אשר משתכר מעל 2,700 ש"ח מאבד את זכאותו לקצבה. ראו פוסט שלי בנושא זה מיום 18.4.17.

על פי הביקורת צפוי שאנשים עם נכות ימנעו מלצאת לעבוד או שיעבדו ללא דיווח "בשחור" . הדבר נובע מהעובד שעל מנת להרוויח 6,000 שקלים ברוטו לחודש הם צפויים להפסיד  2,700 ש"ח בחודש.

אורן מציג את הטיעון הבא : על פי התחשיב  נכה אשר מרוויח 2,700 ש"ח ברוטו לחודש, ימשיך ויקבל את קצבת הנכות בסך 2,300 ש"ח המסתכמים  בסך של 5,000 ש"ח ברוטו לחודש . ואולם אם הנכה עובד ומרוויח סכום נוסך של כאלף ש"ח המגיע ל 6,000 ש"ח ברוטו לחודש הרי שהוא צפוי להפסיד את כל קצבתו כך שכדי להרוויח  עוד 1,000 שקל, הנכה מפסיד 2,300 שקל.

שלמה קוגן 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s