המטה לשילוב עובדים עם מוגבלויות במשרד הכלכלה מדווח על  שילוב תעסוקתי של סטודנטים ואקדמאים עם מוגבלות

בשנת הלימודים 2017 , החלה לפעול תכנית חדשה המלווה סטודנטים בוגרי מוסדות אקדמאיים עם מוגבלות בהשתלבות בתעסוקה בהתאם להשכלתם וכישוריהם.

התכנית פותחה בג'וינט ישראל- תבת בשיתוף המטה לשילוב אנשים עם מוגבלות במשרד העבודה והרווחה, ופועלת במוסדות האקדמאיים בפיילוט ואלו הם : אוניברסיטת אריאל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מכללת ספיר, המכללה האקדמית אחוה, הקריה האקדמית אונו, המכון הטכנולוגי בחולון והמסלול האקדמי המכללה למנהל בראשון לציון.

על פי מחקרים נמצא כי מספר שנות הלימוד הוא בין המנבאים החשובים בשילוב אנשים עם מוגבלות במעגל העבודה וכי ההשכלה נמצאה כמקדמת תעסוקה מגוונת ומביאה לשיפור באיכות החיים של אנשים עם מוגבלות.

נושא שילוב אקדמאים הוזכר בעבר בבלוג של שלמה קוגן .

בהתאם למודלים בעולם נתברר כי יש צורך בפיתוח של שירות רב-נכותי ייחודי שייתן מענה מלא לצרכיהם של סטודנטים עם מוגבלויות ויסייע בהסרת החסמים שעימם מתמודדים הסטודנטים במהלך לימודיהם.

המוסד לביטוח לאומי החל להפעיל מיזם בשנת 2011 שנקרא  "מהפכה בהשכלה הגבוהה". המיזם תמך בהקמה ושדרוג של מרכזי תמיכה רב נכותיים במוסדות להשכלה גבוהה המסייעים לסטודנטים עם מוגבלויות לסיים את התואר, עם זאת מרכזים אלו כיום נותנים ליווי לסטודנטים במהלך הלימודים ומסייעים בתחום הלימודים.

התכנית החדשה תהווה חוליה מקשרת במעבר שבין האקדמיה לשלב התעסוקה עבור אנשים עם מוגבלות אשר קיבלו הכרה מעל 20% נכות.

לתוכנית מונו רכזים אשר מלווים את הסטודנטים עם המוגבלות באופן פרטני בתקופת לימודיהם, הם מסייעים להם ברכישת כלים תעסוקתיים, מתמחים בפיתוח מערכי התמחויות לשם צבירת ניסיון תעסוקתי, עורכים סדנאות ומובילים תכנית מתוך כוונה לפתח את המסוגלות התעסוקתית ובכך לקדם השתלבות תעסוקתית איכותית של סטודנטים ובוגרים.

למעוניינים לקבל פרטים נוספים מומלץ לפנות ללינה זילברברג, מנהלת תכנית "סיפתח" org.jdcnet@linaz , 050-7204460.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s