גם להם מגיעה הזדמנות – שילוב אנשים עם מוגבלות במקום העבודה

בעשור האחרון נחשפתי מספר פעמים לנושא העסקת עובדים עם מוגבלות כאשר פנו אליי מספר גופי השמה העוסקים בהשמת עובדים אלו. חשיפה זו התעצמה נוכח חקיקה נרחבת בנושא וצו ההרחבה שנכנס לתוקפו בסוף שנת 2014 המחייב כל ארגון המעסיק למעלה מ 100 עובדים למנות נאמן להעסקת עובדים עם מוגבלות ולהעסיק עובדים עם מוגלות בהיקף של לפחות 2% מעובדיו עד לסוף 2015 ו 3% מעובדיו עד סוף 2016.

מאמר זה סוקר בקצרה את הנושא ובסופו מביא קישורים לקריאה נוספת לשימוש המעסיקים.

אז מהי מוגבלות ?

מוגבלות יכולה להתבטא הן כמוגבלות נפשית, שכלית, פיזית,  זמנית או קבועה שבגינה מוגבל תפקודו של האדם באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי חייו העיקריים . פעמים שהמוגבלות נראית לעין ופעמים שהיא סמויה מן העין.

על פי חוק השיווין המוגבלות יכולה להיות מולדת או כזו שהופיעה במהלך החיים של האדם ועשויה להתבטא גם כלקות שכלית חושית או בהפרעות קשב וריכוז.

למרות החשיבה המוטעית, מסתבר כי מרבית האנשים עם מוגבלות רוצים ומסוגלים לעבוד, ורבים מהם יכולים לעבוד מבלי להזדקק להתאמות כלשהן.

מנתוני משרד הכלכלה עולים נתונים לפיהן 20% מהאוכלוסיה מוגדרים כאדם עם מוגבלות וכמחציתם מתמודדים עם יותר ממוגבלות אחת. רק 30% מהם זכאים לקצבת נכות . ולצערנו רק 51% מבעלי המוגבלות מועסקים כאשר רבים מהם מועסקים בעבודות שאינן הולמות את כישוריהן.

מה אומר החוק?

בעשור האחרון ניתן דגש וביטוי הן בחקיקה והן באכיפה בנושא העסקת עובדים עם מוגבלות. בין החוקים שנחקקו בנושא ניתן למנות את החוקים הבאים.

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (השתתפות המדינה במימון התאמות) – מטרתו לקבוע השתתפות במימון הוצאותיהם של מעסיקים עבור התאמות של סביבת העבודה לעובדים עם מוגבלות.

חוקים אלו ואחרים עוסקים הן במעסיק והן באדם עם מוגבלות , מטרתן העיקרית היא למנוע אפליה של אנשים עם מוגבלות ולעודד את המעסיק ואת האדם עם המוגבלות להשתלב במעגל העבודה .

חוק השיווין מטיל חובה על המעסיק לבצע התאמות שיאפשרו את העסקתם והשתלבותם של אנשים עם מוגבלות.

כמו כן נקבע כי קיימת חובת ייצוג הולם של עובדים עם מוגבלות כך שמעסיק המעסיק למעלה מ 25 עובדים חייב לפעול לקידום ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות, מעסיק עם למעלה מ 100 עובדים מחויב בנוסף להעסיק עובדים עם מוגבלות בהיקף של לפחות 3% ממצבת העובדים עד לסוף 2016. בחברות ממשלתיות חובה זו גבוהה יותר. בנוסף יש למנות אחראי לקידום תעסוקת עובדים עם מוגבלות בארגון .

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s